Egzotikus növények

Azoknak a helye akik szeretnek egzotikumokkal foglalkozni, gyönyörködni vagy nevelni

Könnyen csírázik

Az alábbi főként gyümölcsök magvai könnyen megerednek, viszont sok esetben beszerzésük nem olcsó.  Az árukat meglátva mindenki elgondolkozik megéri-e, de egy kis gondolkodni való többnyire sok magot tartalmaznak gyakran több százat. A netes ár pedig valahogy így fest 5 mag 300-400 ft + posta költség, és hogy megérje jó ha több különböző magot rendelünk, vagy többen egy csomagot a költségek megoszlanak akkor inkább megéri. Ne értsenek félre nem  akarok az internetes vásárlás ellen beszélni magot akkor éri meg rendelni, ha olyan fajta melynek hagyományos beszerzése nem lehetséges, egyéb módon például kifejlett, vagy fiatal növény vásárlása anyagi, vagy más nehézségeket vet fel.

Áruk mellett, az sem könnyű, hogy a naranccsal ellentétben kevés helyen árusítják, eltérő okok miatt ez az árban is meglátszik. Ilyenkor vegyünk kisebb, de olcsobb egyedeket.

Pitahaya, sárkánygyümölcs. Nálunk a rózaszín gyümölcsű kapható, többnyire fehérhúsú, de előfordulnak rózsaszínűek is. Tele van apró magokkal akár 1000-nél is többel. Friss magokról vetve már 3-4 nap elteltével kicsírázik. Takarni vékonyan kell pára hatására biztos gyorsabban csírázik, de bevallom nem használtam fóliát, még hagyományos kaktuszföldet sem, csak a gyümölcsből ki vett párnapos esetleg 1 hetes magot el vetettem.  Nevelése hasonlóan más fánlakó növényekhez zajlik, levelein keresztül veszi fel a nedvességet, inkább permetezzük, mint locsoljuk. A növények aprók fejlődésük csak jelntős napfény hatására válik kézzel foghatóvá. Nem igényel igazán földet csak annyi a szerepe, hogy gyökereivel megkapaszkodik benne. Magja hoszzab idő át tárolható, bár szabály igaz minél idősebb a mag annál hosszabb a csírázási idő, és annál nehezebb elérni ugyanazt az eredményt. Mivel a gyümölcs összel és télen kapható, a kikelő magoncokat szépen megtizdelheti a fényszegény, és meleg fűtő időszak. Amennyiben képesek vigyék kicsit lejjebb a hőmérsékletet, vagy vigyék enyhébb klimájú helyre, ellenkező esetben marad a párásítás. Kaktusz az igaz, de fiatalabb  korban nehezebben alkalmazkodik, ha viszont megszokta és egészséges szinte mindent kibir, valanmint igénytelen kis helyigényű. Egyes források szerint három éves kortól virágozhat és teremhet. Virága éjszaka nyílik talán ez az egyetlen kellemetlenség, mert ha jól emlékszem ezt nyáron teszi.

 pitahaya_kaktuszok.jpg

Pepino ausztrál dinnyebokor (Solanum muricatum) Sokaknak ismeretlen, ám akik régóta érdeklődnek az egzotikumok iránt ismerős lehet. Egyes források szerint magról vetve 1 éves kora körül virágozhat, és 2 éven át terem. A gyümölcs íze meglehetősen érdekes sárgadinnyére emlékeztet, de utó íze az uborkára hasonlít. Sokszáz apró mag található benne melyek frissen, vagy száraz állapotban egyaránt gyorsan eredményesen csíráznak. A magokat vékonyan kell takarni és nedvesen tartani. Kb. 6-7 nap elteltével már látható a csírázás jele. Akkor sincs baj, ha nem így van maximum 18 nap múlva csírázik. Érdemes egyszerre sokat elvetni, ezt főként március-április hónapban tegyük. Világos helyre van szüksége máskülönben túlságosan megnyúlik, vagy nem képes kibújni a magból. Vízigényes, ha napoztatjuk, vagy egy meleg száraz nap után vagyunk mindenképp locsoljuk meg. Szereti a párásabb levegőt, a szárazság megviselheti, ez persze nem azt jelenti, hogy folyton a vízben kell álnia, de figyelni kell a levelei állapotát, és nem az árnyékban kell tartani mindent mértékkel és odafigyeléssel kell csinálni. A sokaság jót tesz ennek a növénynek, nem utolsó sorban bebiztosítjuk magunkat, a lehetséges veszteségek okán. Levelei, leginkább a szára szörökkel borított, bokros nővekedésű, lágy szárú. Gyümölcse kevés helyen kapható ez az árán is meglátszik. Akik azt hiszik, csak a metró áruházakban kapható azok tévednek, bár a sajátomat Budakalászon vettem, a másik nagy áruházban mely élemiszrekkel is foglalkozik és ahol a BKV busz megáll. Az ára 850 Ft/DB körüli áron van. Elismerem szívfájditóan drága, de máshol még nem találkoztam vele, se piacon, se más hipermarketben, áruházakban, az sem lehetelem, hogy rossz helyen kerestem. Internetes ára 1 csomag(5DB mag) 300Ft posta költség nélkül, és ez az általam ismert legolcsóbb.

Perui földicseresznye(Physalis peruviana) Fútó nővény termése gyakrabban fordul elő, mint a már emlitet két nővényé, physalis néven kerül forgalomba. A burok mérgező azon belül narancssárga kicsi, paradicsomhoz hasonló, de annál édesebb ízű sokszáz sárga apró magot tartalmaz. A pepinohoz hasonlóan többet érdemes egyszerre elvetni. Vékonyan takarni kell ne hagyjuk kiszáradni. Csírázása kicsit nehézkesebb, akár 70 napig eltarthat, fontos a türelem. Tavasszal március-április hónapra essen a vetése. Főleg egynyárinak nevelik, ezért lényeges korán ültessük el. Szintén kellő fénymennyiség hiányában megnyúlik, vagy nem tud kibújni a magból, ami lehúzza és a csíranővény pusztulását okozza. Teleltetése hüvős, vagy ha nem lehetséges mindenképp nedves helyen tatrsuk, így sem biztos, hogy átvészeli a telet.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 34
Heti: 53
Havi: 257
Össz.: 96 985

Látogatottság növelés
Oldal: Könnyen csírázó egzotikumok
Egzotikus növények - © 2008 - 2024 - adam-egzotikus-vilaga.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »